Opisy wybranych łowisk w okolicach Tumian

Jezioro Tumiańskie

Jezioro Tumiańskie

Jezioro Tumiańskie - posiada powierzchnię 122 hektarów i znajduje się 5 km. na południowy – wschód od miejscowości Barczewo. Akwen ten należy do grupy głębszych zbiorników na tym terenie. Jego maksymalna głębokość wynosi 17 m., zaś średnia 6,7 m. Warto zauważyć, że jezioro jest zasilane przez wpadającą do niego w południowej części rzekę Wardęgę. Dodatkowo jego północno-wschodni kraniec łączy się z rzeką Dadaj (ujście rzeki przebiega wzdłuż granicy z naszą działką). Ponadto jezioro Tumiańskie łączy się również z jeziorem Pisz. Linia brzegowa jeziora Tumiańskiego należy do słabo rozwinietych, najczęściej wysoka, miejscami stroma. Jedynie we wschodniej części płaska i podmokła. Z kolei ławica przybrzeżna jest piaszczysta i miejscami nieco zamulona. Zgodnie z klasyfikacja rybacką jezioro Tumiańskie zostało zliczone do typu leszczowego. Wśród różnorodnych gatunków ryb znajdują się tu m.in.: szczupak, sandacz, leszcz, lin, płoć, węgorz, sum, okoń. Warto nadmienić, iż do łowiska należy także rzeka Wardęga. Na jeziorze istnieje całkowity zakaz korzystania z silników spalinowych, co sprzyja spokojnemu łowieniu ryb.

Zaznaczyć należy, że nasz domek i posesja położone są przy brzegu jeziora Tumiańskiego, dzięki czemu miłośnicy wędkowania i spędzania wolnego czasu nad wodą, mają komfort bezpośredniego dostępu do akwenu.

Korzystając z naszej oferty, wędkarze mogą liczyć na:

 • Możliwość korzystania z dwóch prywatnych pomostów z wejściem z naszej posesji,
 • Możliwość korzystania łodzi wiosłowej z kapokami,
 • Pomoc w nauce i cenne wskazówki doświadczonego instruktora,
 • Możliwość wynajęcia sprżetu wędkarskiego na każdy gatunek ryb,
 • Pomoc przy załatwieniu karty i zezwoleń,
 • Wszelką pomoc związana z pasją wędkowania.

Jezioro Pisz

Jezioro Pisz

Jezioro Pisz znajduje się w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. Powierzchnia lustra wody wg różnych źródeł wynosi od 205 do 228 ha. Jego średnia głębokość stanowi 5,1 m. zaś w najgłębszym miejscu – 25,2 m. Woda jest średnio przezroczysta. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2001 r. jezioro Pisz zostało zakwalifikowane do jezior z III klasy czystości. Jezioro Pisz posiada urozmaiconą linie brzegową, a także dużą wyspę (ok. 19 ha). Brzegi jeziora są częściowo zalesione, pagórkowate oraz wysokie. Z jeziora wypływa rzeka Pisa Warmińska, zaś na południowym - wschodzie wpada rzeka Dadaj. W zachodniej części jezioro Pisz łączy się z kanałem z jezior: Orzyc i Orzyc Mały. Jezioro Pisz należy do tych zbiorników wodnych, które są godne odwiedzenia nie tylko ze względów wędkarskich, ale również przyrodniczo – krajobrazowych. W wodach jeziora wysapują następujące gatunki ryb: szczupak, okoń, sandacz, można natrafić na suma z dawnego zarybienia i wszystkie gatunki ryb spokojnego żeru. Łowi się tu duże okonie, szczupaki, leszcze, liny, płocie i wiele innych gatunków ryb. Wato nadmienić, że najlepsze wyniki wędkarskie zdobywa się wędkując z łodzi, którą trzeba samemu przytransportować. Najlepszym miejscem jest dojazd od wsi Tumiany.


Jezioro Bartołty Wielkie

Jezioro Bartołty Wielkie

Jezioro Bartołty Wielkie posiada powierzchnię ok. 0,5 ha i położone jest we wsi Bartołty Wielkie, ok. 10 km. od Barczewa. Do dominujących gatunków ryb należą: karp, karaś, okoń, szczupak, lin, płoć. Można również natrafić na krasnopióry, sumy, sandacze oraz leszcze.


Łowiska Gospodarstwa Rybackiego „Bartołty Wielkie”

Wędkarze mogą korzystać z następujących akwenów:

 • Staw Raks Górny – pow. 24 ha – staw ten należy do bardzo płytkich i zamulonych, dzięki czemu ryby mają odpowiednie warunki do żerowania i bytowania m.in lina, karpia, szczupaka, okońa i karasia.
 • Jezioro Południewo - pow. 10 ha.

Zapoznaj się z regulaminem łowisk.


Zezwolenia wędkarskie kupisz m.in. w:

 • Starym Folwarku w Tumianach
 • Na Campingu w Tumianach
 • Sklepie Wędkarskim "Leszcz" w Barczewie
 • Sklepie Wędkarskim "Sezon" w Olsztyn - ul. Dworcowa 7
 • Sklepie Wędkarskim "Kanpp" w Olsztyn - ul. Berlinga 5/27

Nauka wędkowania w Szkółce Wędkarskiej w Tumianach

Swoją ofertę w szczególności kierujemy do miłośników wędkowania, którym przygotowaliśmy łódź wiosłową oraz bezpośredni dostęp do dwóch pomostów wędkarskich. Ponadto proponujemy także udział w szkółce wędkarskiej prowadzonej przez profesjonalnych i doświadczonych wędkarzy, którzy udzielają swoich praktycznych wskazówek nt. specyfiki łowienia i typowych gatunków ryb znajdujących się w okolicznych jeziorach.

© 2019 tumianyryby.pl | Noclegi dla wędkarzy